вівторок, 8 серпня 2017 р.

Що мають читати сучасні підлітки?

       Добірка містить перелік книжок, які, на думку автора, будуть цікавими для школярів.

1. Всеволод Нестайко "В країні сонячних зайчиків".
2. Анна Григорович "Чарівні пригоди конячки Камелії та зоряних дітей Дмитрика й Насті".
3. Марина Павленко "Півтора бажання. Казки з Ялосоветиної скрині".
4. Ілона Волинська та Кирило Кащєєв "Ірка Хортиця - надніпрянська відьма".
5. Фіона Келлі "Таємниця трьох портретів".

Що мають читати сучасні підлітки // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 4. - С. 99

   У рекомендованих творах досліджується динаміка характеру підлітків, авторська психологічна характеристика їхньої сутності на тлі сімейних, особистісних і національних проблем сьогоднішньої України.
   Рекомендовано організаторам дитячого читання, дітям 12 - 13 років.

Бердт, Валентин. Мій друг Юрко Циркуль [Текст]:повість/ Валентин Бердт. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2012. - 267 с.
     До передчасно дорослих дітей належить образ Вадима Журбіна із повісті Валентина Берда "Мій друг Юрко Циркуль". Хлопець бореться з обставинами. Його мати тяжко хворіє, батько спивається, а йому доводиться жити впроголодь, збирати пляшки, новчувати на вулиці. Маючи батьків, він позбавлений їх піклування і змушений сам дбати про себе і шукати шляхів для власної самореалізації.
      Він знаходить себе у різьбі по дереву, якої навчив його дідусь.
     Почуття образи, душевний біль Вадима, бажання бути зрозумілим і почутим у цьому світі компенсує творча робота.

Бічуя, Ніна. Шпага Славка Беркута [Текст]:повість/Ніна Бічуя. - Львів:Видавництво "Старого Лева", 2015. - 145 с.
    Ця повість без сумніву сподобається сучасним тинейджерам. Вона про школу і проблеми дорослішання, про роль батьків у вихованні дітей та їхньому дозвіллі. Письменниця порушує проблему особистості в сучасному світі, зображуючи особисті комплекси головних героїв, травми їхнього дорослішання й стосунків у родині. Це типова повість із шкільного життя з масою таємниць і недомовок, які заохочують до читання.
 

Вдовенко, Сергій. Помилка Безсмертного [Текст]:/Сергій Вдовенко. - Київ: Зелений Пес, 2005. - 367 с.
      Кожен знає: без пригод жити не цікаво. Отже, якщо ти втомився від щоденних уроків та домашніх завдань, а на вулиці періщить дощ чи лютує завірюха, сміливо перегортай обкладинку - не пошкодуєш. Тут все, як у казці: Кощій Безсмертний (він так вважає!) невдаха-чаклун (мріє про всесвітнє панування), відьма (люта, аж отрутою капле).
      І, звісно, Велика Пригода. Адже Кощій уже готує своє військо. Він полонив гномів та річкових зябрів, і теперь лісовиків ніщо не врятує, навіть їхній дух-охоронець, бо він заснув. Щоправда є дрібна перешкода - один малий лісовик може робудити духа. Тож лиходії посилають злодія викрасти хлопчика...
       І це тільки початок. А справжні пригоди під обкладинкою. Книга вийшла у серії "Рекомендовано для читання під партою".
Гаврош, Олександр. Неймовірні пригоди Івана Сили [Текст]:повість/Олександр Гаврош. - Київ: Країна Мрій, 2016. - 201 с.: іл.
       Ця повість екранізована. Розповідається в ній про пригоди українського силача, що став чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту.
        У повісті "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу" багато взято із реального життя прототипа головного героя Івана Фірцака (Кротона), якого в народі називали Іваном Силою. Біографія цього силового атлета така "голлівудська", що не треба було багато вигадувати, щоби привабити юного читача. Крім того, повість просочена гумором, що робить її цікавою для підліткової читацької аудиторії.
Есаулов, Олександр. Зоряна електричка [Текст]/Олександр Есаулов. - Вінниця: Теза, 2012. - 280 с.
       Товаришувати з говірким котом, мандрувати у часі, заввиграшки діставатись зоряною електричкою на іншу планету до бабуні. Але важний читач знайде у цій книжці і багато правди. Жорстокої, розумної, безглуздої, брехливої - правда буває різною Адже коли кажуть, що саме  це і є правда, то зовсім не означає, що так воно і є. І навпаки, коли говорять, що це облудна і суцільна вигадка, то зовсім не означає, що це неправда. Залуталися? Тож почитайте, а там якось вирішуйте, що у цій книжці автор прибрехав, а щ є чистісінькою правдою.
Есаулов, Олександр. Таємниця Великого Сканера [Текст]/Олексадр Есаулов. - Луцьк:ПрАТ "Волинська обласна друкарня", 2013. - 138 с.
         Господар Заекрання пан Великий Процесор отримає сигнал "SOS" з далекої планети Ц, яка знаходиться у Сузір'ї Зеленого Пса. Експедиція, до складу якої ввійшла донька Великого Процеса принцеса Інформа, зникає. Хто може вирушити у  далеку подорож? Але треба не лише знайти експедицію, що зникла, а й допомогти мешканцям планети. А тут іщзе Рикпет (реальне ім'я Петрик) із друзями зникають. Отака халепа... Що ж робити? Для Великого Процесора залишається остання надія - Сергійко. І Сергійко починає діяти...
Грузін, Юрій. Країна літа [Текст]:роман/Юрій Грузін. - Київ: Зелений Пес, 2008. - 360 с.
        Віртуальні ігри - класна штука. Можна створити власний світ, який існуватиме за власними законами, уявити себе незрівняним і неперевершеним героєм, перемогти дракона чи злого чаклуна, врятувати прекрасну принцесу й королівство на додачу. Адже тобі зовсім не важко...
        А якщо ситуація складається не на твою користь завжди можна переграти. І якщо ти побачиш веселого капловухого гобліна, котрий потребує твоєї допомоги, добре подумай, чи справді ти такий сміливий і вправний, як собі намріяв.
        Бо ті пригоди, що чекають на тебе звісно, дуже цікаві - але й дуже небезпечні.
Захарченко, Олена. Хутір [Текст]/Олена Захарченко. - Львів:ВСЛ, 2015. -236 с.
        У книзі буденність, пригоди, історія та міфологія переплітаються так само тісно, як гілля дерев у таємничому лісі біля села, де можна знайти... криївку зі справжніми повстанцями.
Кочубей, Саша. Сім нескладух Говорухи [Текс]:повість/Саша Кочубей. - Київ: Фонтан казок, 2016. - 104 с., іл.
           "На Говоруху чекає нескладуха. Цілих "7 штук!". Так наворожила Єва своєму однокласникові Андрію Говорусі на прізвисько Андроїд. І з цього часу почалися неприємності: то погана оцінка в школі, то під час футбольного матчу зчинилася бійка, то шкарпетка загубиться, а насамкінець ще й танцювати на свято доведеться з цією Євкою-Жирафою, у якої на обличчі багато веснянок.
         Але як же їх приємно порахувати після танцю, коли вони світяться, мов світлячки, коли Єва посміхається!
Лірник, Сашко. Казки лірника Сашка [Текст]/Сашко Лірник. - Київ: Гамазин, 2014. - 72 с.: іл.
          Які ж казки придумав Сашко Лірник та включив їх до цієї збірки? Є тут і казки-думи, і химерні казки, і різдвяні казки, і казки-бувальщини. А розповідають вони про життя чукмаків, сповнен небувалих пригод. Адже дорога до Криму по сіль дуже далека, а тим паче, що її долали возами, у які були запряжені воли. Дошкуляли спека, негода, напади злодіїв, а то і хижі звірі. Треба було мати неабиякий розум, сміливість, увагу, кмітливість, щоб повернутися у рідні краї живим та здоровим. Кожна казка закінчується мудрим навчанням та словами із українських народних пісень, що розповідають про життя чумаків та відважних козаків... На закінчення можна сказати: "Не перевелись в Україні справжні козаки! Скільки зла не роби, а добро все одно переможе! Тільки справжній козак знає, як обхитрити ворога і навчити його співати козацьких пісень".
Лущевська, Оксана. Вітер з-під сонця [Текст]:повість/Оксана Лущевська. - Київ: Фонтан казок, 2016. - 128 с.
         До 15 років найзаповітнішою мрією практично кожної дитини є якнайшвидше стати дорослим. В далі - навпаки, ти ніби чіпляєшся за кожен рік свого "старіння". І десь у глибині душі тобі щось підказує: настав час подбати про тих, хто поруч, що свобода має дратувати гармонію і щастя, а не лише перетворюватися на бунти проти посягань на твою територію. У героях цієї книжки впізнає себе кожен підліток, який уже мав  щастя закохатися. Момент справжнього життя для Рисі - зустріч із Жекою, для Жеки з Рисею, а для мами Жеки - зустріч із Вадимом. І кожен подолав для цього свій шлях - хоча здавалося, що бути щасливим так просто, бо найпотрібніші люди - поруч.
Лущевська, Оксана. Задзеркалля [Текст]:повість/Оксана Лущевська. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. - 128 с.
     Випадково у лікарні, в одній палаті зустрічаються дві подружки. Обидві потрапляють на лікарняне ліжко в тяжкому стані. Діна - після отруєння таблетками. Саша із запаленням легень. Ситуація напружена - напередодні дівчатка посварилися через підступність подруг, легковажність хлопців та склдані стосунки з батьками.
Лущевська, Оксана. Друзі за листування [Текст]:повість/Оксана Лущевська. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2011. - 189 с.
         Для української дівчинки Ксені, переможниці олімпіади з англійської мови, поїздка до міжнародного табору в далеку заокеанську країну закінчилася зовсім несподівано.Дні, проведені в таборі, були насичені різними подіями, святами, іграми, знайомствами з дітьми різних рас і національностей. Та найбільша подія, яка трапилася в її житті - це знайомство та дружба з американським хлопчиком Еріком, з яким, виявляється, так багато спільного, так легко і радісно, що взагалі не хочеться розлучатись. Але канікули не можуть тривати вічно. А розлуку наповнюють листи...


Що читають сучасні діти // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 5. - С. 9

Немає коментарів:

Дописати коментар